Легка атлетика на Олімпійських іграх з`явилася ще в Афінах в 1896 році. Це були перші ігри сучасності. І з тих пір незмінно була присутня в програмах спортивних форумів кожні 4 роки.

Тільки для чоловіків

Легка атлетика на олімпійських іграх

На першій сучасної Олімпіаді легка атлетика була представлена в декількох варіантах - біг, стрибки в довжину і висоту, штовхання ядра і метання диска. У більшості з них були першими представники США. Тільки в бігу на 800 і 1500 метрів перемогти вдалося англійцю Тедді Флек, а в марафоні першим став грек - Спиридон Луїс. Тоді було розіграно 12 комплектів нагород, 9 з яких завоювали американці.

Перший час легка атлетика на Олімпійських іграх була виключно чоловічою прерогативою. Жінок до участі в офіційних змаганнях не допускали. Така ситуація зберігалася до 1928 року. Тільки в цьому році на іграх в Амстердамі з`явилися жіночі дисципліни.

Відео: Чемпіонат Європи з легкої атлетіке.Амстердам-2016.Фінал в бігу на 100м у жінок

Отже, жінки вперше взяли участь в IX літніх Олімпійських іграх: в бігу на 100 і 800 метрів, естафеті 4 по 100, стрибках у висоту і метанні диска.

метальники молота

метання молота

Метання молота вперше в історії увійшло в програму II Олімпійських ігор в Парижі в 1900 році. Тоді на змагання приїхали 5 спортсменів з двох країн - США і Швеції. У підсумку весь п`єдестал дістався американським атлетам. Переміг Джон Фленаган з результатом 51 метр і 1 сантиметр. Це і став перший олімпійський рекорд у метанні молота.

Перервати гегемонію американців на Олімпійських іграх вдалося тільки в 1928 році ірландцеві Пету Про Каллагану. У 1960 році в Римі перемогу вперше здобув радянський атлет Василь Руденко, який відправив снаряд на 67 метрів і 10 сантиметрів. В результаті найбільше золотих медалей на Олімпіаді в цій дисципліні завоювали саме радянські і американські спортсмени - по 7. П`ять разів перемагали угорці, яким також вдалося створити хорошу школу в цьому виді спорту, два рази ірландці і по одному німці, фіни, поляки, японці і словенці. Сьогодні чинний олімпійський чемпіон в дисципліні метання молота у чоловіків - це таджик Дільшод Назаров. Його результат вражає: 78 метрів і 68 сантиметрів.

Світовий рекорд у метанні молота тримається вже 30 років. З 1986 року ніхто не може перевершити досягнення радянського легкоатлета Юрія Сєдих, що відправив молот на 86 метрів і 74 сантиметри.

Стрибуни з жердиною

олімпіада стрибки з жердиноюЯк говорилося вище, в 1896 році в Афмнах відбулася перша в сучасній історії Олімпіада. Стрибки з жердиною вже були в її програмі. У змаганнях брали участь 5 атлетів - 2 американця і 3 грека. В результаті господарям змагань дістається тільки бронза, вона у Евангелос Дамаскоса. Йому підкорилася планка висотою 2 метри 60 сантиметрів. Перший олімпійський чемпіон - це представник США Уеллс Хойт, він полетів у висоту на 3 метри 30 сантиметрів.

З тих пір стрибки з жердиною включалися в програму кожної Олімпіади. Чимало відмінних стрибунів і серед радянської і російської спортивної школи.

У 80-е спортивним балом заправляли Сергій Бубка і Родіон Гатауллін. Останній після розпаду Радянського Союзу став виступати за Росію, а Бубка - за збірну України. Результат Сергія, до речі, до цих пір нікому не вдалося перевершити. У 1994 році на змаганнях в італійському Сестриере спортсмен взяв планку в 6 метрів 14 сантиметрів. Цей рекорд тримається вже 22 роки. Скорилася йому і Олімпіада. Стрибки з жердиною стали його золотий дисципліною в 1988 році в Сеулі. Всього за свою кар`єру він встановив 35 світових рекордів.

Серед жінок до цих пір не перевершений результат на відкритому повітрі росіянки Олени Ісінбаєвої. Планка в 5 метрів і 6 сантиметрів, взята нею в серпні 2009 року на етапі Золотої ліги в Цюріху, до сих пір не скорилася більше нікому. Це був її 27 світовий рекорд.

В естафеті

змішана естафета

Змішана естафета на літніх Олімпійських іграх була вперше представлена в 1908 році. Турнір проходив в Лондоні.

Всього брало участь 7 команд. Сенс состоязанія полягав у тому, що на перших двох етапах спортсмени біжать по 200 метрів, на третьому - 400, а на останньому - 800 метрів. Команди змагалися парами, переможці відразу виходили в фінал Олімпійських ігор.

За золоту медаль в дисципліні "змішана естафета" в результаті боролися збірні Угорщини, Німеччини та США. Американці пройшли свою дистанцію за 3 хвилини 29,4 секунди і стали переможцями турніру. Ось імена чемпіонів - Натаніель Картмелл, Джон Тейлор, Вільям Хемілтон Мелвін Шеппард. У німців виявилося срібло, у збірної Угорщини - бронзові медалі.

Біг з бар`єрами

100 метрів з бар`єрами

Біг на 100 метрів з бар`єрами - одна з олімпійських легкоатлетичних дисциплін. На останніх іграх в Лондоні в 2016 році змагання проводилися тільки серед жінок. Чоловіки брали участь на дистанції в 110 метрів.

Весь сезон в цьому виді програми зберігалася гегемонія американських атлетів. Але на Олімпіаду було дозволено поїхати тільки трьом учасницям. Сталася і зовсім дивна історія - лідер сезону, спортсменка з США Кендра Харрісон, не змогла пройти американський відбір. Але в той же час, лише через 3 тижні після невдалого виступу, побила світовий рекорд, до цього тримався майже 30 років. На змаганнях в Лондоні вона подолала стометрівку з бар`єрами за 12,2 секунди.

На самі ігри приїхали 48 спортсменів, які були розбиті на 6 забігів. За результатами попередніх етапів в наступний раунд пройшли атлети з США, Бельгії, Фінляндії, Канади, Багамських островів, Великобританії, Німеччини, Норвегії, Ямайки, Пуерто-Ріко, Білорусії, Нігерії та Франції.

Нашим уболівальникам найбільше запам`ятався виступ білоруски Аліни Талай. У попередньому забігу вона прийшла на фініш другою з результатом 12,74 секунди.

Якби в півфіналі вона продемонструвала такий же час, то знову б змогла отримати друге місце. Але спортсменка виступила набагато гірше. Пробігла дистанцію за 13,66 секунди і прийшла до фінішу останньої.

У фінал пройшли легкоатлети з США, Великобританії, Німеччини, Багамських островів і Канади. Як і прогнозували фахівці, легка атлетика на Олімпійських іграх стала коронною дисципліною для американок, так як в цьому виді програми все медалі дісталися їм. Олімпійською чемпіонкою стала Брианна Роллинс з результатом 12,48 секунди.

У потрійному стрибку

олімпіада потрійний стрибокУ потрійному стрибку на Олімпіаді в Лондоні змагання проводилися як серед чоловіків, так і серед жінок. 48 учасників боролися за медалі серед представників сильної половини людства. У фінал кваліфікувалися тільки 12. Серед них - представники США, Китаю, Колумбії, Португалії, Гайани, Куби, Мексики, Франції та Польщі. Для багатьох фіналістів це була вже не перша Олімпіада. Потрійний стрибок став ще одним бенефісом американських спортсменів.

Відео: 90 секунд. 15 серпня 2016, 10.00

У фіналі з результатом 17 метрів 86 сантиметрів перемога дісталася американцеві Крістіану Тейлору, срібло виявилося у його співвітчизника Уілла Клея, бронза - у китайця Дун Біня.

Медальний залік

Легка атлетика на Олімпійських іграх традиційно приносить збірним командам найбільшу кількість медалей. Тільки на останніх іграх в Ріо було розіграно 47 комплектів нагород.

Найбільше медалей завоювали атлети США - 13 золотих, 10 срібних і 9 бронзових. За 6 перемог у кенійців і ямайських спортсменів.